شكنجه در عراق

كارشناس مسائل استراتژيك در گفتگو با فارس:
جنايات اشغالگران در عراق نبايد به فراموشي سپرده شود<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سرويس  سياستخارجي  -  تاريخ 23/02/1383

خبرگزاري فارس: محمد حسن قديري ابيانه گفت: نبايد اجازه داد جنايات آمريكا و انگلستان در زندان ابو غريب عراق، تحت الشعاع مسائل جانبي قرار گرفته و به ورطه فراموشي سپرده شود.

محمد حسن قديري ابيانه كارشناس مسائل استراتژيك كه با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس گفتگو مي‌كرد، با اشاره به اينكه افشاي عكس هايي از شكنجه عراقي‌ها توسط نظاميان آمريكايي بي ارتباط با انتخابات رياست جمهوي آمريكا نيست، گفت: اين اسناد ضد بشري بيش از پيش ماهيت رژيم‌هاي آمريكا و انگلستان كه خود را سردمدار حقوق بشر معرفي مي‌كنند رسوا ساخت.
وي افزود: اين عكسها نشان مي‌دهد كه شكنجه‌ها توسط تعداد قابل توجهي از مقامات نظامي آمريكا با درجات مختلف انجام گرفته و يك استثناء نبوده و حركت موردي در اعمال شكنجه گران محسوب نمي‌شود و شكنجه آن هم به صورت قبيح ترين وجه آن بخشي از سياست هاي آمريكا را بيان مي‌كند و به زندان‌ ابوغريب و ساير زندانهاي عراق محدود نمي‌باشد و ساير زندان‌هاي داخل آمريكا و انگلستان و ساير نقاط جهان را نيز شامل مي‌شود.
اين كارشناس ارشد مسائل استراتژيك تصريح كرد: اطلاعات درج شده در رسانه‌هاي غربي، حاكي است اين وحشي‌گري‌ها و شكنجه‌ها، كودكان خردسال و دختران نوجوان مسلمان را نيز شامل مي‌شود و حتي نوارهاي ويدئويي از اين شكنجه‌ها وجود دارد كه مقامات آمريكا و انگلستان نهايت تلاش خود را براي جلوگيري از انتشار آن به كار برده‌اند.
وي افزود: دستور بلر نخست وزير انگلستان به نظاميان اين كشور براي از ميان بردن كليه عكس‌ها و اسناد مربوط به صحنه‌هاي شكنجه براي جلوگيري از رسوايي بيشتر اين دولت است.
وي تصريح كرد:‌ براي ممانعت از افشاي اين واقعيت است كه شكنجه يكي از حربه‌هاي مجاز و بلكه سفارش شده مقامات عالي حكومتي براي پيشبرد اهداف نامشروع استكبار است.
اين كارشناس ارشد مسائل استراتژيك گفت: نبايد اجازه داد آمريكا و انگلستان اين جنايات را تحت الشعاع قرار دهند و به ورطه فراموشي بسپارند و چنانچه مراكزي در جهان اسلام اعلام آمادگي نمايند تا به افشاكنندگان اسناد شكنجه در زندان ابوغريب جوايز قابل توجهي در قبال تحويل عكس‌هاي تازه‌تر، اهدا كنند، باعث افشاي حقايق بيشتري در مورد اين حمله وحشيانه و ماهيت ضدبشري اشغالگران عراق مي‌شود.
وي تصريح كرد: انتشار اين عكس‌ها در كشورهاي اسلامي و بخصوص در عراق مي‌تواند نيروهاي متجاوز را دچار معضل جدي كرده و ادامه اشغال عراق را براي اشغالگران ، هزينه‌بر و مشكل‌تر نمايد.
قديري ابيانه خاطرنشان كرد: كشورهاي اسلامي بايد از تمامي اهرم‌هاي خود براي روشن شدن ابعاد اين جنايات و منزوي ساختن جنايتكاران استفاده كنند.
وي طرح قطعنامه در مجمع عمومي سازمان ملل متحد و شوراي امنيت را از اقدامات مناسبي دانست كه باعث جلوگيري از تكرار چنين جناياتي خواهد شد و افرود: سازمان‌هايي نظير عفو بين‌الملل بايد مورد سوال قرار گيرند كه چرا با وجود اطلاع از اين شكنجه‌ها به جاي افشاي اين اعمال ضدبشري فقط به انعكاس آن به صورت محرمانه به عاملين اين شكنجه‌ها اكتفا كرده‌اند.
وي افزود: وتوي اين قطعنامه براي آمريكا و انگليس در شوراي امنيت هزينه زيادي را براي آنها به دنبال خواهد داشت.
وي تاكيد كرد: از مفاد اين قطعنامه بايد معرفي شكنجه‌گران و تمام رده‌هاي حكومتي آمريكا كه از وجود شكنجه مطلع بوده و يا مجوز آنرا صادر كرده‌اند به عنوان جنايتكار جنگي و جنايت عليه بشريت در دادگاه بين‌المللي باشد تا در يك دادگاه صالحه محاكمه شوند.
قديري ابيانه افزود: ‌خانواده‌هاي قربانيان اين رفتار ضدبشري، براي طرح شكايت و ادعاي غرامت عليه آمريكا و شكنجه گران، بايد مورد حمايت مالي و حقوقي كشورهاي اسلامي قرار گيرند و تشكيل كميته‌هاي تحقيق مستقل، از سوي سازمان ملل متحد براي روشن شدن ابعاد مختلف اين شكنجه‌ها در سراسر عراق بايد جزو موارد پيشنهادي كشورهاي اسلامي به سارمان ملل متحد باشد.
كارشناس ارشد مسائل استراتژيك اظهار داشت: سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب نيز خود بايد گروه‌هاي مستقلي را براي انجام اين بررسي‌ها و كشف حقايق تشكيل داده و به سازمان صليب سرخ جهاني نيز فشار لازم براي انجام بررسي‌ها و اعلام نتايج به افكار عمومي را  وارد كنند.
وي افزود: دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران نيز بايد در اين راستا فعاليت گسترده‌اي را آغاز نمايد و سازمان هاي غيردولتي و حقوق بشري كه در ايران و ساير كشورهاي اسلامي به فعاليت اشتغال دارند نيز بايد در عرصه جهاني تلاشي گسترده را براي انعكاس اين جرايم به افكار عمومي جهان به كار برند.

/ 0 نظر / 26 بازدید