پيش‌بيني 23 دلار براي هر بشكه نفت در بودجه غيراصولي است


خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران سرويس اقتصادي
تاريخ خبر :‌16/10/1381 ساعت خبر 14:31:51 كد خبر :8110-04327


دولت بايد 15 تا 17 دلار را به عنوان قيمت هر بشكه نفت خام براي سال 82 ملاك محاسبات بودجه قرار دهد و برنامه‌ها را نيز بر اساس چنين وضعيتي تنظيم كند.
دكتر محمد حسن قديري ابيانه ، كارشناس مديريت امور استراتژيك در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران، اضافه كرد: پيش‌بيني 23 دلار به عنوان قيمت هر بشكه نفت در بودجه سال آينده، اقدامي غير اصولي است. عربستان بودجه سال آينده خود را 19 دلار در نظر گرفته است، در حالي كه دشمني اصلي آمريكا با ايران است و ايران بايد تدابير امنيتي بيشتري را در مرزهاي خود اعمال كند، در حالي كه بودجه دفاعي كشور نسبت به سال گذشته افزايشي نداشته است.
به گفته وي، پيش‌بيني واقعي‌تر قيمت نفت و در نظر گرفتن تهديداتي كه ممكن است ايران در سال آينده با آن مواجه باشد، صورت مسئله مشكلي براي حل است، ضمن آنكه با در نظر گرفتن قيمتي پايين براي نفت، در صورتي كه درآمد نفت بيش از مقدار پيش‌بيني شده بود، مي‌توان سرعت اجرا و تحقق طرحهاي عمراني را افزايش داد.
وي با اين توضيح كه شيوه مديريت و چگونگي حل مسائل جاري كشور از جمله عواملي است كه در موفقيت و پيشرفت كشورها نقش اساسي دارد، تصريح كرد:‌ پيش‌بيني وضعيتهاي مختلفي كه ممكن است در آينده پيش بيايد و آمادگي و برنامه‌ريزي براي هر يك از حالات آن، براي كسب آمادگي و توان به منظور دفع تهديدات و استفاده از فرصت‌ها لازم است.
دكتر قديري ابيانه اضافه كرد:‌ دولت بايد حالتهاي مختلف ممكن را در برنامه‌ريزي و بودجه سالهاي آينده مد نظر قرار دهد و برنامه‌ريزي دقيق براي ممكن‌ترين حالت را براي اجرا مورد توجه و ملاك عمل قرار دهد.
وي اذعان داشت: تمام قرائن نشان مي‌دهد كه آمريكا به زودي به عراق حمله خواهد كرد و اين كشور را به اشغال خود درخواهد آورد و استخراج از منابع نفتي آن و افزايش چشمگير توليد نفت را در تضاد با سياستها و منافع كشورهاي عضو اوپك عملي خواهد كرد.
به گفته اين كارشناس مديريت امور استراتژيك، نتيجة حمله آمريكا به عراق در كوتاه‌مدت افزايش چشمگير قيمت جهاني نفت و در درازمدت كاهش چشمگير قيمت آن خواهد بود. هرچند انفجار احتمالي چاههاي نفت عراق توسط خود رژيم عراق، مي‌تواند مدت زمان بالا بودن قيمت نفت را قدري افزايش دهد. وي خاطرنشان ساخت:‌ دولت به جاي تلاش براي حل اين صورت مسئله، راه‌حل آسانتري را برگزيده است و آن سهل انگاشتن وقايع منطقه و جهان، و ناديده گرفتن پيامدهاي چنين وقايع و تحولاتي است، گرچه ارائه برنامه‌اي مبتني بر شرايط واقعي دشوار است و مردم نيز بايد سختيهاي چنين برنامه واقع‌بينانه‌اي را تحمل كنند، ليكن ساده‌انگاري مسئله و ارائه راه‌حلي مبتني بر خوش‌بيني غير واقعي، كشور و مردم را با مشكلات بيشتري مواجه خواهد ساخت.
وي تاكيد كرد: اگر برنامه بر اساس نفت بشكه‌اي 23 دلار تنظيم شود و اين رقم تحقق نيابد، برنامه‌ريزيهاي دولت قابل اجرا نخواهد بود.
وي با بيان اينكه در بطن هر تحولي، تهديدات و فرصتهايي نهفته است، اظهار داشت:‌ كشور و مردم بايد بيش از هر زمان ديگري خود را آماده شرايط جديد كنند. در زماني كه تحولات بزرگي در سطح منطقه و جهان در حال وقوع است، توانايي بيشتر هر كشور، امكان دفع تهديدات و استفاده از فرصتها را ممكن خواهد ساخت. وي افزود:‌ امروز بيش از هر زمان ديگري اتلاف سرمايه‌ها امري مزموم و از بين‌برنده توان دفع تهديدات و تضعيف‌كننده توان استفاده از فرصتهاست. دكتر قديري ابيانه با اين توضيح كه مردم بايد با وسواس از اتلاف سرمايه‌ها بپرهيزند و خريد كالاهاي خارجي، بويژه كالاهاي قاچاق به عنوان يكي از مصاديق بارز اتلاف سرمايه‌ها در جامعه به عنوان امري مزموم و فرصت‌سوز ارزيابي و تلقي شود، اذعان داشت:‌ امروز كم‌كاري و بي‌توجهي به كميت و كيفيت توليدات و خدمات، پائين بودن ساعتهاي مفيد كاري و زياد بودن تعطيلات سالانه در بخش دولتي و خصوصي، به معناي ايجاد فرصت براي دشمنان اين سرزمين است، دشمناني كه "خشكاندن ريشه ايران به عنوان يك ملت" را هدف خود قرار داده‌اند. وي عنوان كرد:‌ واقعيت اين است كه عصر پرتلاطمي آغاز شده است كه ابرقدرت آمريكا با هدف نجات خود از سراشيبي سقوط، به استفاده از نيروهاي نظامي براي كشورگشايي و تصاحب منابع نفتي كشورهاي اسلامي، بويژه در خاورميانه متوسل شده است. عصر پرتلاطم و پرتهديدي كه فرصت سقوط امپراتوري و شكل‌گيري تمدن اسلامي را در بطن خود دارد. وي تاكيد كرد: ايران مي‌تواند در صورت همت و دقت در دفع تهديدها و كسب آمادگي بيشتر براي استفاده از فرصتها، قوي‌تر از قبل و به عنوان محور تمدن جهاني اسلام سر برآورد. انتهاي پيام

كد خبر :8110-04327


/ 0 نظر / 22 بازدید