عين مطلب هفته نامه اقتصاد و مردم

دكتر محمد حسن قديري ابيانه در گفت وگو با «اقتصاد و مردم» اعلام كرد:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

5 دي 1383

هاشمي رفسنجاني در معرض يك جنگ رواني است.

ايرج شرف زاده

·        مردم، پس از گذشت 16 سال به يك مقايسه رسيده اند و براي انتخاب رئيس جمهور نتيجه گيري خواهند كرد.

·        هاشمي رفسنجاني در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري با مجلس هفتم هيچ گونه تنشي نخواهد داشت.

·        هاشمي رفسنجاني ملاحظات مجلس هفتم را در نظر خواهد گرفت.

·        اين مردم هستند كه بايد انتخاب كنند.

·        مردم از بي توجهي برخي مسوولان به مسائل اساسي رنج مي‌برند.

·        در تفسير توسعه سياسي،‌ افراط صورت گرفته است.

·        گروه رقيب قدرت حذف هاشمي از صحنه انتخابات را ندارد.

·        حجم تبليغات بيگانگان در خصوص دوران سازندگي بر روي علي مطهري هم تأثير گذاشته است.

·        اصلاح طلبان معتدل بر كانديداتوري هاشمي رفسنجاني نظر مساعد دارند .

·        در نظام دمكراسي رأي اكثريت شركت‌كنندگان در انتخابات حاكم خواهد بود

·        كمتر از شش ماه ديگر انتخابات رياست جمهوري برگزار خواهد شد. هر چه به زمان انتخابات نزديك تر مي‌شويم،‌ حضور افرادي كه خود را آماده كانديدا شدن در اين عرصه مي‌كنند. شفاف تر مي‌شود.

ظاهراٌ مجمع روحانيون مبارز بر كانديداتوري مهدي كروبي رئيس مجلس ششم به اجماع رسيده است و وي  را كانديداي اصلح خود مي‌داند. اما مشاركت قصد دارد،‌ دكتر مصطفي معين وزير مستعفي كابينه خاتمي را وارد صحنه كند. اما هنوز كانديداي اصلي جناح محافظه كار در سايه قراردارد. گفته مي‌شود آن ها كانديداي اصلح خود را انتخاب نكرده اند. اما شواهد امر نشان مي‌دهد كه شانس علي لاريجاني رئيس سابق صدا و سيما و علي اكبر ولايتي وزير معروف خارجه در كابينه هاشمي رفسنجاني بيش از بقيه است .

روزنامه ها در هفته گذشته از كانديداتوري محسن رضايي، حسن روحاني، زواره‌اي و احمد توكلي نيز خبر دادند.

اما هاشمي رفسنجاني به عنوان مطرح ترين كانديداي رياست جمهوري هنوز درآمدن و يا نيامدن به سر مي‌برد.

سازمان‌ها،‌ گروه‌ها،‌ نهادها طي چند ماه گذشته با صدور اطلاعيه ها و بيانيه هاي جداگانه از وي خواسته اند كه كانديداتوري خود را اعلام كند. اما او هنوز به اين نتيجه نرسيده است.

هاشمي رفسنجاني معتقد است اگر مردم بخواهند، وارد صحنه خواهد شد. اما گروه رقيب هاشمي كه توان رقابت با او را در صحنه مبارزه انتخابات رياست جمهوري ندارد، سعي مي‌كند هاشمي را منصرف سازد.

برخي نظرسنجي هاي رسمي و غيررسمي شانس پيروزي هاشمي را بيش از ديگران اعلام كرده اند.

عده‌اي معتقدند كه هاشمي رفسنجاني مي‌تواند حداقل براي يك دوره چهارساله رئيس جمهور شود و رياست قوه مجريه را بر عهده گيرد تا سياست هاي سازندگي خود را ادامه دهد. عده‌اي ديگر براين باورند كه سياست هاي هاشمي رفسنجاني به خصوص در مسائل اقتصادي همچون سياست تعديل اقتصادي ناكارآمد بوده است و بايد صحنه را براي كانديداهاي جوان آماده كند.

هفته نامه «اقتصاد و مردم» همچون هفته گذشته قصد دارد با برخي صاحب‌نظران مسائل سياسي- اقتصادي كشور به گفت و گو نشيند تا نظرات آنان را در خصوص دوران رياست جمهوري 16 سال گذشته (8سال هاشمي و 8 سال خاتمي ) جويا شود.

در اين شماره با دكتر محمد حسن قديري ابيانه به گفت  و گو نشستيم تا نظرات او را جويا شويم.

قديري ابيانه كه در حال حاضر در يك ساختمان 9 طبقه در مقابل درب جنوبي پارك نياوران مستقر است به عنوان كارشناس مديريت استراتژيك در گفت و گوي خود به شدت از سياست اقتصادي  دوران 8 ساله هاشمي رفسنجاني حمايت مي‌كند.

قديري ابيانه چندي قبل، در  زماني كه علي مطهري در نامه‌اي به هاشمي رفسنجاني از او مي‌خواهد كه وارد صحنه انتخابات رياست جمهوري نشود، سعي مي‌كند پاسخ نامه او را بدهد قديري كه نخستين رايزن مطبوعاتي ايران در ايتاليا بود، مدتي را نيز به عنوان سفير به كشور كانگوروها(استراليا) مي‌رود. او در دوراني كه علي اكبر ولايتي وزير امور خارجه بود، به عنوان مشاور و مديركل اطلاعات و مطبوعات اين وزارتخانه به كار گرفته شد.

در دوران رياست جمهوري هاشمي،‌ معاون ارتباطات و تبليغات دولت مي‌شود و در دور اول رياست جمهوري خاتمي، مدتي را در پست دبير شوراي عالي اطلاع رساني مي‌گذراند.

آن چه در پي مي‌آيد گفت و گوي هفته نامه «اقتصاد و مردم» با وي است كه از نظر خوانندگان مي‌گذرد.

·        جناب آقاي دكتر قديري ابيانه،‌ اگر ممكن است به عنوان نخستين سوال،‌ مختصري در خصوص وضعيت اقتصادي 16 سال گذشته ايران يعني دو دوره 4 ساله رياست جمهوري آقاي هاشمي رفسنجاني از سال 68تا76 و دوران رياست جمهوري آقاي خاتمي از سال 76 تا كنون بفرمائيد.

در مقايسه بين دو دوره رياست جمهوري آقاي هاشمي رفسنجاني و آقاي خاتمي مسأله مهمي را كه بايد مد نظر داشت اين است كه آقاي هاشمي رفسنجاني اقتصاد كشور را در حالي تحويل گرفت كه يك اقتصاد ورشكسته و بعد از معضلات و نابساماني هاي 8 سال جنگ تحميلي بود ولي آقاي خاتمي اقتصادي را به دست گرفت كه بسيار پيشرفته و بر گرفته از دوران پر فروغ سازندگي بود. آقاي هاشمي رفسنجاني وضعيت كشور را به درستي مي‌شناختند و نيازهاي آن را درك مي‌كردند و به تمامي مسائل كشور واقف بودند.

يكي از خصيصه هاي دوران هاشمي اين بود كه او از وزراي اقتصادي خود مي‌خواست كه وارد مسائل سياسي نشوند و آن ها فقط به كارهاي اقتصادي بپردازند و امور كارهاي سياسي را به عهده رئيس جمهور بگذارند. اما متأسفانه در دوران رياست جمهوري آقاي خاتمي وضعيت چنين نبود و بسياري از اعضاي كابينه ايشان مسائل سياسي برايشان در اولويت اول بود.

·         ممكن است كارهاي مهم اقتصادي دولت هاشمي را بفرماييد؟

رونق كشاورزي، راه اندازي پالايشگاه ها  و پتروشيمي،‌ صنايع پايين دستي، استفاده از مزيت نفت و بسياري كارهاي ديگر از جمله موفقيت هاي آقاي هاشمي طي 8 سال دوران رياست جمهوري اوبود. قبل از دوران سازندگي حتي يك كيلو مواد پتروشيمي نداشتيم ولي در حال حاضر ايران به عنوان يكي از بزرگترين توليدكنندگان و صادر كنندگان مواد پتروشيمي است و همچنين در دوران سازندگي به عنوان يكي از كشورهاي بزرگ سازنده سد شناخته شديم.

مسأله اشتغال، تقويت دانشگاه ها،‌ ارتباط دانشگاه با صنعت،‌ تربيت نيروي انساني در كشور،‌ مسأله فقرزدايي در مناطق محروم و روستاها از دستاوردهاي بزرگ دوران آقاي هاشمي بود. ضمنا در آن زمان بودجه قابل توجه‌اي نيز به بازسازي خرابي هاي جنگ اختصاص پيدا مي‌كرد.

يكي از تفاوت هاي اساسي دو دوره رياست جمهوري هاشمي و خاتمي اين است كه در دوران رياست جمهوري آقاي خاتمي، ايران بالاترين درآمدهاي نفتي را به دست آورد كه اين خارج  از اراده دولت و به خاطر شرايط خاص بين‌المللي بود. به جز سال اول رياست جمهوري آقاي خاتمي، طي 6 سال گذشته درآمد نفت بسيار خوب بوده است.

همچنين مي‌توان به اين بحث اشاره كرد كه آقاي هاشمي در دوران رياست جمهوري خود، ‌رياست شوراهاي اقتصاد را رسما بر عهده داشتند،‌ درحالي كه آقاي خاتمي اين مسأله را عموماً به معاون اول خود واگذار كردند.

·        ممكن است در خصوص رابطه «توسعه اقتصادي»‌ و بحث «عدالت اجتماعي» در دوران آقاي هاشمي توضيح بفرمائيد؟

آقاي هاشمي معتقد به توام بودن توسعه اقتصادي و عدالت اجتماعي بودند. برخلاف آن چه كه عده‌اي شايعه مي‌كنند دولت هاشمي توسعه را بر عدالت ترجيح نمي‌دادند،‌ توسعه‌اي كه هاشمي دنبال مي‌كرد توسعه‌اي است  براي تحقق عدالت و همچنين همسو و هم جهت با عدالت مثلاً محروميت زدايي، توليد و آباداني كشور كه در راستاي عدالت است . منتهي وي معتقد بود كه كمك را بايد به شكل هاي مختلف انجام داد.

دولت آقاي هاشمي به مسايل فرهنگي و اجتماعي بهاي زيادي مي‌داد، همچنين در حوزه روابط بين‌الملل به روابط با كشورهاي مختلف معتقد بود و سياست تنش‌زدايي در روابط ديپلماتيك را هميشه تشويق مي‌كرد.

برنده شدن ايران در مناقصه‌هاي بين‌المللي، تقويت قدرت دفاعي كشور، بها دادن به مسائل هسته‌اي از ديگر مسائلي است كه مي‌توان از دوران رياست‌جمهوري هاشمي ياد كرد.

تلاش براي يك نرخي شدن ارز در دوران رياست جمهوري آقاي هاشمي آغاز شد و خوشبختانه در دوران آقاي خاتمي اين مسأله محقق شد.

·        جنابعالي به بسياري از عملكرد دوران سازندگي و رياست جمهوري آقاي هاشمي اشاره كرديد و ايشان را يك رئيس جمهور موفق در دوران 8 سال رياست جمهوري از سال 68 تا 76 مي‌دانيد، اگر ايشان حقيقتاً دوران پر فروغي را گذراندند و كاملاً موفق بودند، چرا در برخي از نظرسنجي‌ها كه طي چند ماه گذشته از منابع رسمي همچون خبرگزاري‌ها استخراج شده، ‌آمار حمايت از ايشان قابل توجه نيست؟

آقاي هاشمي رفسنجاني در معرض يك جنگ رواني گسترده دشمنان اين نظام و ملت قرار داشتند و شايعات بسيار زيادي درباره ايشان، خانواده‌شان و سوء استفاده‌هاي مالي پخش شده كه من با قاطعيت مي‌گويم تمامي اينها كذب محض است. مثلاً شايعه شده كه هاشمي سيزدهمين ميلياردر جهان است، در حالي كه اگر كل ذخاير ارزي كشور هم متعلق به يك نفر بود، ‌باز هم نمي‌توانست نفر سيزدهم جهان شود. طبيعي است كه افرادي مثل هاشمي‌رفسنجاني در معرض چنين تهمت‌ها و جنگ رواني قرار بگيرند.

اما در خصوص عملكرد دولت فعلي كه در آن اقتصاد و مسائل اصلي كشور را به عنوان مسائل دسته دوم نگاه كردند و به مسائل فرعي پرداختند، بايد گفت كه مردم به يك مقايسه رسيده‌اند و نتيجه گرفته‌اند كه دوران آقاي هاشمي بايد مجدداً احيا شود.

كساني كه آن شايعات را باور كرده‌اند، معتقدند كه اگر سوء استفاده‌اي هم مي‌شد كار هم صورت مي‌گرفته است. حال آنكه اگر بفهمند كه آن سوءاستفاده كذب و ساخته دشمن است وضعيت بسيار متفاوت خواهد شد.

زمينه در افكار عمومي براي آمدن هاشمي رفسنجاني بسيار زياد است و مردم مايل به حضور وي در صحنه هستند. اما تصميم اصلي در وهله اول بر عهده خود فرد است كه بيايد يا نيايد و در وهله دوم بر عهده مردم است كه به چه كسي رأي دهند.

·         جنابعالي كداميك از افراد فعلي جامعه را كه تمايل به كانديدا شدن براي پست رياست جمهوري دارند قوي‌تر مي‌دانيد؟

با وجود اينكه كانديداهاي خوبي براي پست رياست جمهوري داريم، اما ملاك انتخاب اصلح است و بهترين گزينه براي كشور، استفاده از شخصيت با تجربه و آينده نگر هاشمي رفسنجاني است.

·          اگر جنابعالي آقاي هاشمي را فردي آينده‌نگر مي‌دانيد، آيا او نمي‌داند كه اگر كانديدا شود و سپس به عنوان رئيس جمهوري انتخاب گردد، با مجلسي مواجه خواهد شد كه اكثريت آن مخالف نظرات و افكار او هستند؟ آيا هاشمي نمي‌داند كه با مجلس هفتم دچار تنش خواهد شد؟

من اصلاً معتقد به تنش ميان هاشمي رفسنجاني و مجلس هفتم نيستم .اكثريت مجلس هفتم را نمايندگان دلسوز مردم در دست دارند و آن ها به آباداني و پيشرفت كشور اعتقاد دارند و نيت آنها همان نيت آقاي هاشمي است .

شايد اختلاف نظر در برخي مسيرها وجود داشته باشد اما بنده هيچ گونه تنشي را احساس نمي‌كنم. مجلس هفتم در صورت انتخاب آقاي هاشمي رفسنجاني  براي رياست جمهوري با ايشان همكاري خوبي خواهد داشت. آقاي هاشمي در تعيين وزرا، مسئولان و سياست گذاري ها، ملاحظات مجلس هفتم را در نظر خواهد گرفت .

اهداف مجلس هفتم توسعه عدالت و پيشرفت است و آقاي هاشمي بهترين گزينه براي اين مسأله است. من هيچ تنش و تشنجي را بين آقاي هاشمي و مجلس هف

/ 0 نظر / 29 بازدید