بودجه

محمد حسن قديري ابيانه در گفت و گو با فارس: 26/10/1383
يارانه بنزين شهر تهران بيش از بودجه عمراني 19 استان كشور است<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

خبرگزاري فارس: يك كارشناس اقتصادي گفت: در سال 83 ، يارانه بنزين شهر تهران بيش از كل بودجه عمراني 19 استان كشور و 14 برابر بودجه دفتر مناطق محروم رياست جمهوري است.

محمد حسن قديري ابيانه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي فارس، افزود: بودجه در كشور ما اشكالاتي دارد. يكي از اين اشكالات عدم شفافيت بودجه است ، يعني يارانه‌هايي كه براي انرژي اختصاص يافته حدود 15 ميليارد تا 18 ميليارد دلار است كه در بودجه هيچ انعكاسي ندارد.

وي ادامه داد: اين يارانه تخصيص يافته به انرژي بسيار كلان است ولي عملا در بودجه ذكر نشده است.

قديري ابيانه در بيان علت عدم انعكاس يارانه انرژي در بودجه گفت: شركت‌هاي پالايش و پخش و پتروشيمي دولتي هستند و نفت خام تحويل اين شركتها صفر ريال محسوب مي گردد. در صورتي كه ارزش هر بشكه نفت حدود 40دلار است، هيچ رقمي در بودجه در مورد نفت خام و گاز مصرفي در ايران تحويلي به پالايشگاه ها وجود ندارد.

اين كارشناس اقتصادي خاطرنشان ساخت: به همين دليل وقتي صحبت از يارانه‌ها مي‌شود، بالاترين رقم يارانه در بودجه يارانه نان است و در صورتي كه يارانه سوخت چندين برابر يارانه نان است، هيچ انعكاسي در بودجه ندارد.

وي تصريح كرد: متأسفانه دولت طي سال‌هاي گذشته به اين مسئله توجه لازم را نكرده است.

وي در بيان اشكال ديگر كه در بودجه وجود دارد، اظهار داشت: اشكال ديگر اين است كه سال به سال بودجه جاري نسبت به بودجه عمراني افزايش پيدا كرده و كسري بودجه هم از بودجه‌هاي عمراني جبران مي‌شود و نسبت بودجه‌هاي عمراني به بودجه جاري كاهش مي‌يابد.

قديري ابيانه افزود: البته دولت خواستار هدفمند كردن يارانه‌ها است. اما در اينجا اين سوال مطرح است كه چرا دولت در طول 8 سال گذشته و در دوره مجلس ششم از هدفمند كردن يارانه‌ها خودداري كرده و اين مسئله را به پايان دوره خود موكول كرده است. دولت بايد به اين سوال پاسخ بگويد.

وي در رابطه با كسري بودجه گفت: زماني كه كسري بودجه حاصل شود، دولت به ناچار بايد اين كسري را از طريق استقراض از بانك مركزي با خارج و يا برداشت از حساب ذخيره ارزي جبران كند.

قديري ابيانه در ادامه اظهار داشت: بهترين كار اين است كه بودجه بر اساس واقعيتها بسته شود، تا دچار كسري بودجه نشويم.

وي با اشاره به اعمال سياست‌هاي غيرمنطقي در تنظيم بودجه گفت: به طور مثال اختصاص بودجه در منطقه‌اي كه اجراي پروژه در آن منطقه اقتصادي نيست؛ اما يك حزب يا گروه خاصي براي منفعت حزب و بدست آوردن آراء بيشتر چنين طرحي را به بودجه تحميل مي‌كند. متأسفانه اين موارد در كشور زياد مشاهده شده است.

اين كارشناس اقتصادي گفت: به هر حال دولت و مجلس بايد تلاش كنند تا در پيش‌بيني بودجه سلامت كار حفظ شود و از سياسي كاري در اين مورد پرهيز گردد.

قديري ابيانه در ادامه بيان داشت: مشكلي كه همواره وجود دارد اين است كه تقاضاها براي افزايش حقوق و امكانات رو به گسترش است؛ در حالي كه چنين روند رشدي در توليد و بودجه دولت نداريم.

وي گفت: اگر براي تأمين كسري بودجه از بودجه طرح‌هاي عمراني بكاهيم در كوتاه مدت رضايت مردم را تأمين مي‌كند؛ ولي در بلندمدت اين امر به ضرر اقتصاد و مردم است.

/ 1 نظر / 60 بازدید
Amin

سلام چرا برای اين سايتتون صفحه ی اينترنتی قشنگ درست نميکنين.