تقویت موضع ایران در شورای حكام

كارشناس مسائل هسته‌‏ای:
آژانس می‌‏تواند با صراحت اعلامكند كه پرونده ایران بسته شود
آمریكایی‌‏ها می‌‏دانند كه ایران به دنبال دستیابیبه‌‏ سلاح هسته‌‏ای ‌‏نیست<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تهران-خبرگزاری كار ایران -  تاریخ :16/06/1383 

یك كارشناس مسائل هسته‌‏ای ‌‏گفت: آژانس بین المللی‌‏ انرژی‌‏اتمی در موقعیتی است كه می‌‏تواند اعلام كند كه پرونده ایران بسته می‌‏شود و ایران را در دستیابی به انرژی هسته‌‏ای یاری رساند.

محمد حسن‌‏قدیری ابیانه در گفتگو با خبرنگار سرویس دیپلماتیك ‌‏ایلنا، گفت: فشارهای ‌‏آمریكا به ایران به خاطر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌‏ای نیست.

وی افزود: آمریكائیها بهتر از دیگران می‌‏دانند كه ایران به دنبال برخورداری از سلاح هسته‌‏ای نیست ، و این اتهامات و جوسازی ها، نه ‌‏بر مبنای واقعیات بلكه یك دستورالعمل سیاسی صادره از كاخ سفید است.

وی تصریح كرد: آمریكائی ها اصولاً با هر اقدامی كه به نفع ایران باشد، مخالف هستند، چه این موضوع در زمینه انرژی صلح‌‏آمیز هسته‌‏ای باشد یا در زمینه ساخت سد و یا دیگر موارد.

این كارشناس افزود: آمریكا حتی قطعات یدكی هواپیمای مسافربری ایران را نیز تحریم كرده تا ایران دچار سوانح بیشتری شود و آنها بتوانند در تبلیغات خود علیه ما بهره برداری كنند.

قدیری یادآور شد: حكام كاخ سفید و مقامات امروز آمریكا كه عراق را در بكارگیری از سلاح‌‏های شیمیایی، هسته‌‏ای و عصبی علیه ایران در طول تجاوز صدام حمایت كردند، اكنون نیز نهایت دشمنی‏اشان را با ملت ما بروز می دهند.

وی با بیان اینكه آژانس به شدت تحت تأثیر آمریكا و اروپاست، گفت: آژانس (در تایید نظر ایران در مورد منشاء خارجی اورانیوم غنی شده دستگاه های سانتریفوژ) اعلام كرده، چاره‌‏ای جز اعلام در این سطح نداشت و آژانس در موقعیتی است كه می‌‏تواند با صراحت كامل اعلام كند كه پرونده ایران بسته است و مطابق قوانین، ایران را در دسترسی به انرژی هسته‌‏ای یاری رساند.

وی در پایان تأكید كرد: شرایط در وضعیت فعلی به گونه‌‏ای نیست كه آمریكا بتواند پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ارجاع دهد اما نفوذ آمریكا و اروپا آن قدر زیاد است كه بتوانند از بسته شدن پرونده ایران جلوگیری كنند.

/ 0 نظر / 24 بازدید