رايزن سابق سفارت ايران در ايتاليا در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس:

كسي حاضر نيست فيلم سينمايي «ادواردو» را بسازد<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

15/6/1382

خبرگزاري فارس: قديري‌ابيانه گفت: كسي حاضر نيست فيلم سينمايي «ادواردو» را در مورد زندگي و مرگ مشكوك "ادواردو آنيه‌لي" فرزند شيعه ثروتمند‌ترين خانواده ايتاليايي بسازد.

محمد‌حسن قديري‌ابيانه رايزن مطبوعاتي سابق سفارت ايران در ايتاليا و نخستين دوست ايراني «ادواردو آنيه‌لي»در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس افزود: مطمئناً كسي كه حاضر شود اين فيلم را بسازد، بايد از يكسري امتيازات چشم‌پوشي كند و جوايز بين‌المللي هم برايش مهم نباشد.
وي ادامه داد: هر كسي كه در دنيا فيلمي ضد صهيونيستي بسازد، بايد دور خيلي از چيزها را خط بكشد، اما به هرحال ما اميدواريم كه اين فيلم به نتيجه برسد.
گفتني است «ادواردو آنيه‌لي»، فرزند شيعه ثروتمند‌ترين خانواده ايتاليا بود.
خانواده آنيه‌لي در كنار كارخانه‌هاي اتومبيل‌سازي فيات، مجموعه كارخانه‌هاي اتومبيل‌سازي لانشيا و لامبورگيني را نيز در اختيار دارند.
باشگاه فوتبال يوونتوس، چندين بانك خصوصي، چند شركت طراحي مد و لباس، روزنامه لاستامپا، چند شركت راه‌سازي و كارخانه هلي‌كوپترسازي از جمله املاك و دارايي‌هاي اين خانواده است كه به عنوان خانواده‌اي پادشاهي از آن‌ها ياد مي‌شود.
درآمد سالانه اين خانواده حدود 60 ميليارد دلار است كه حدود سه برابر درآمد سالانه نفتي ايران تلقي مي‌شود.
«ادواردو» پس از مسلمان شدن، نام «هشام عزيز» و پس از شيعه شدن، نام «مهدي» را براي خود برگزيده بود.
شرح ديدار او با امام خميني (رحمة‌الله‌عليه) و بوسه امام بر پيشاني ادواردو در كتاب خاطرات اكبر هاشمي رفسنجاني آمده است.
با قتل «ادواردو» سهم او از ارث، تماماً به تنها خواهرش، مارگريتا، رسيد كه با يك صهيونيست به نام آلين الكان ازدواج كرده است. به اين ترتيب مديريت موسسه بزرگ فيات و ساير دارايي‌هاي خانواده با توجه به مرگ پدر و پسر عموي ادواردو از دست كاتوليك‌ها خارج و به صهيونيست‌ها رسيد.
فيلم مستند 63 دقيقه‌اي «ادواردو» كه مساله قتل مشكوك فرزند شيعه‌ ثروتمند‌ترين خانواده ايتاليا را به تصوير مي‌كشد، چندي پيش در بسياري از دانشگاه‌ها پخش، نقد و بررسي شد.
همچنين محمدحسن قديري‌ابيانه در يكي از سخنراني‌هاي خود درباره اين فيلم گفته بود: در ماجراي ساختن اين فيلم حتي به آقاي كاسه‌ساز، تهيه كننده فيلم هم زنگ زدند و گفتند اگر اين فيلم را نسازي، به اندازه وزنت به تو دلار مي‌دهيم!
وي تصريح كرد: خود ادواردو چند بار به من گفت كه صهيونيست‌ها در نهايت مرا خواهند كشت.
وي درباره ذكر خاطره‌اي از ادواردو گفت: وقتي براي اولين بار به مشهد رفت و بازگشت، احساسش را پرسيدم، پاسخ داد: من حضور امام را در مشهد حس كردم.
لازم به ذكر است فيلم مستند «ادواردو» توسط سياوش سرمدي كارگرداني شده و قرار بود مذاكره براي ساخته شدن فيلم سينمايي آن با كارگرداناني چون ابراهيم حاتمي كيا، مجيد مجيدي و رسول ملاقلي‌‌پور انجام شود.
حبيب‌الله كاسه‌ساز تهيه كننده اين فيلم نيز در تماس خبرنگار ما در مورد ساخته شدن نسخه سينمايي آن گفت: مذاكره با كارگردانان مزبور براي ساخت اين فيلم همچنان در جريان است و هنوز به نتيجه نهايي نرسيده‌ايم. وي اظهار اميدواري كرد كه ساخت اين فيلم به زودي آغاز شود.
گفتني است «ادواردو آنيه لي» كه در محضر امام خميني (رحمةالله‌عليه) به دين اسلام گرويد، پس از مدتي در ايتاليا به طرز مرموزي به قتل رسيد و گروه‌هاي مافيايي و پليس ايتاليا قتل او را خودكشي جلوه دادند.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه به وبلاگ ادواردو به آدرس
http://edoardo.persianblog.ir و سايت اينترنتي www.edoardo.ws كه درباره ادواردو آنيه‌لي راه‌اندازي شده است، مراجعه نمايند.

/ 0 نظر / 26 بازدید