مصاحبه پيرامون تهديد جديد آمريكا عليه اوپك

كارشناس مسايل نفت در گفت‌وگو با "اقتصاد پويا":<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ايجاد ذخاير استراتژيك نفتي در آمريكا با قانون تجارت آزاد همخواني ندارد

مصاحبه كننده: فرشيد تركاشوند  24/4/1383

چند تن از نمايندگان دموكرات كنگره آمريكا طرحي تدوين و پيشنهاد كرده‌اند كه در آن از دولت بوش خواسته شده با ارايه شكايت نامه‌اي به سازمان تجارت جهاني خواستار انحلال اوپك بشود از اين رو اقتصاد پويا در اين زمينه با يك كارشناس مسايل نفت گفت‌وگويي انجام داده است كه در پي مي‌خوانيد:

دكتر محمد حسن قديري ابيانه، كارشناس مسايل نفت معتقد است آمريكا هميشه مخالف سازمان اوپك و شكل‌گيري آن بوده و بارها به انحا مختلف درصدد اشكال تراشي در اين زمينه برآمده است.

به گفته وي از آنجا كه مكانيزم عملكرد اوپك محدوديت توليد براي حفظ قيمت نفت در بازارهاي جهاني است اين امر از برخي جهات مغاير با تجارت آزاد كه در آن عرضه و تقاضا تعيين‌كننده قيمت مي‌باشد، ارزيابي گرديده است.

وي افزود: اين درحالي است كه آمريكايي‌ها خود با اتخاذ تدابيري درصدد دخالت در بازار نفت و تاثيرگذاري بر قيمت برمي‌آيند.

وي اضافه كرد: ايجاد ذخاير عظيم نفت و استفاده از آن جهت تاثيرگذاري بر بازار به ضرر توليدكنندگان نفت از جمله اين موارد است.

ابيانه ايجاد ذخاير عظيم استراتژيك نفتي در آمريكا و ساير كشورهاي اروپايي را يك احتكار بزرگ دانست و خاطرنشان كرد: از سوي ديگر اخذ ماليات بسيار بالا از مردم به خاطر استفاده از موادسوختي از روش‌هاي ديگر، براي مهار تقاضاي نفت در آمريكا و كشورهاي غربي است كه مغاير با تجارت آزاد است و باز هم به ضرر كشورهاي توليدكننده نفت و به نفع كشورهاي مصرف‌كننده مي‌باشد.

وي تهديد اخير كنگره آمريكا را همسو با سياست‌هاي اين كشور در قبال نفت ذكر كرد و گفت: كيسينجر نيز اخيرا طي مصاحبه‌اي اعلام كرده است كه نفت مهم‌تر از آن است كه بتوان اختيار آن را به اعراب و مسلمانان سپرد لذا اشغال عراق با هدف تصاحب و اشغال منابع نفتي اين كشور صورت گرفت و اشغال منابع نفتي كل كشورهاي اسلامي نيز بخشي از استراتژي جديد آمريكا در ارتباط با موضوع نفت است، سياستي كه درحال حاضر به دليل مقاومت مردمي در عراق دچار چالش شده است.

اين كارشناس مسايل نفت، اظهار داشت: آمريكا همواره از طرق مختلف سعي در نفوذ بر سياست‌هاي اوپك داشته است كه انجام كودتاها، ايجاد حكومت‌هاي دست نشانده و اعمال نفوذ براي اتخاذ سياست‌هاي مغاير با منافع ملي كشورهاي توليدكننده از جمله اين سياست‌ها بوده است.

وي افزود: علاوه بر مطالب فوق بايد موضوع انتخابات  رياست جمهوري آمريكا را نيز در طرح پيشنهادهايي نظير انحلال اوپك لحاظ كرد.

ابيانه تاكيد كرد: افزايش جهاني قيمت نفت، اخذ ماليات‌هاي سنگين از مصرف سوخت و تداوم آن در آمريكا واروپا موجب افزايش قيمت بنزين در اين كشورها شده است و اين افزايش قيمت سوخت نيز كه منجر به نارضايتي افكار عمومي مردم از دولت‌هاي خود شده است، مي‌تواند به عامل تعيين‌كننده در انتخابات رياست جمهوري تبديل شود. بدين ترتيب چگونگي كاهش قيمت بنزين براي مصرف‌كننده نهايي به يكي از موضوعات تبليغاتي مبدل شده كه مي‌تواند به شكست يا پيروزي ديگري بينجامد.

وي تصريح كرد: چون دولتمردان آمريكا از هر دو حزب، حاضر نيستند از ماليات مصرف سوخت بكاهند طبيعتا بر روي اعمال فشار بر اوپك و توليدكنندگان نفت مانور مي‌دهند از اين رو تهديد آمريكا عليه اوپك را نيز بايد در همين راستا ارزيابي كرد.

ابيانه در ادامه متذكر شد: در صورتي كه كشورهاي اسلامي بدون قيد و شرط قانون تجارت آزاد را بپذيرند آنگاه بايد درخصوص ادامه حيات سازمان اوپك نيز تجديدنظر كنند.

وي با بيان اينكه تجارت آزاد بدين معني است كه عرضه و تقاضا به صورت آزاد وبدون كنترل در ميزان توليد و عرضه باشد، افزود: با انحصاري كه در اختيار توليدكنندگان عمده نفت است سعي بر آن بوده تا همواره باتنظيم توليد، قيمت‌ها را به نفع خويش حفظ كنند و اين در حالي است كه مصرف‌كنندگان عمده هم با ذخاير استراتژيك خود اقدامي مغاير با قانون تجارت آزاد را اعمال مي‌كنند بدين ترتيب آمريكا با عدم توليد و عرضه نفت خود و حفظ اين ذخاير براي آينده مغاير با اصل تجارت آزاد عمل كرده و مي‌كند.

اين كارشناس مسايل نفت با بيان اين مطلب كه قيمت نفت علي‌رغم افزايشي كه داشته و از مرز بشكه‌اي 40 دلار نيز فراتر رفته است هنوز زير ارزش واقعي آن است، افزود: در حقيقت به دليل اعمال نفوذها و سياست‌هاي استكباري، وضعيت معيشت مردم در كشورهاي نفتخيز به مراتب پايين‌تر از وضعيت معيشت مردم در كشورهاي پيشرفته‌ است و اين موضوعي است كه به هيچ وجه براي آمريكايي‌ها مهم نيست. از اين رو كشورهاي اسلامي در پاسخ به سناتورهاي آمريكايي مطالب زيادي براي مقابله با طرح آنها مبني بر انحلال اوپك دارند، آمريكايي‌هايي كه خود از بانيان تجارت جهاني بوده‌اند و هر جا كه منافع‌شان ايجاب كرده با وضع تعرفه‌هاي سنگين مالياتي بر كالاهاي وارداتي به كشورشان به نفع خويش و عليه صادركنندگان و در تضاد با سازمان تجارت جهاني (WTO) قدم برداشته‌اند.

وي در پايان با اشاره به اينكه اگر انحصار نفت در اختيار آمريكامي بود آن را به صدها دلار در هر بشكه مي‌فروخت و ملاحظه هيچ كشوري را نمي‌كرد، گفت: بنابراين موضع اخير آمريكا را كه رفاه بيش‌تر مردم خود و تداوم سود عظيم كمپاني‌هايش را بر منافع مردم محروم ساير كشورها ترجيح مي‌دهد تنها بايد به حساب خوي استعماري و استكباري آمريكا گذاشت و با آن به مقابله برخاست.

/ 3 نظر / 26 بازدید
farzaneh

سلام آقای قديری ....راستش من می خوام مطالب بيشتری راجع به ادواردو آنينلی بدونم ..می تونيد کمکم کنيد

موزه شهدا

سلام عليکم آقای قديری همان طور که قبلا هم به شما گفته بوديم موزه شهداقصد دارد غرفه ای را در موزه مر کزی شهدا راه اندازی نمايد و آقای اتابکی هم شما را معرفی کردند لطفا اگرتمايل داشتيد که همکاری نماييد برای ما پيا م بگذاريد يا با شماره تلفن ۸۳۰۶۸۲۷تماس حاصل نمائيد يا علی