واگذاري مخابرات و فرودگاه به بيگانگان جاي سئوال دارد

قديري‌‏ابيانه درگفت‌‏وگو با ايلنا:
بي‌‏توجهي دولت به نظرات ساير نهادها موجب اعمال محدويت مجلس در قراردادهاي خارجي شد

 
تهران- خبرگزاري كار ايران - 5/7/1383
يك كارشناس مديريت استراتژيك گفت: دولت درانجام قراردادهاي خارجي، نظر ساير نهادها را لحاظ نكرده و عدم شفافيت در اين خصوص، دولت را با محدوديت مواجه كرده است.
محمدحسن قديري‌‏ابيانه,كارشناس اقتصادي, درگفت‌‏وگو با خبرنگار ايلنا گفت: سياست ايران اين نيست كه هر كشوري كه با اسراييل رابطه داشته باشد، رابطه با او را قطع كند, همان‌‏طور كه همه كشورهاي اروپايي با اسراييل رابطه دارند.
وي افزود: ايران، خواستار انزواي جهاني اسراييل است و از اينكه تركيه يا هر دولتي با رژيم صهيونيستي قطع‌‏رابطه كند, خوشحال مي‌‏شويم.
قديري‌‏ابيانه اظهار داشت: حساسيت ما نسبت به كشورهاي اسلامي متفاوت است و از هر گونه رابطه كشورهاي اسلامي با اسراييل رنجيده مي‌‏شويم و آن را در روابط‌‏مان لحاظ مي‌‏كنيم, همان‌‏طور كه با مصر قطع رابطه كرديم و به قطر براي قطع روابط اقتصادي فشار آورده‌‏ايم.
اين كارشناس تصريح كرد: شركت‌‏هاي موجود در بسياري از كشورها متعلق به صهيونيست‌‏هاست و يا مشاركت صهيونيست‌‏ها در آن ديده مي‌‏شود ؛ اما نكته اي كه حايز اهميت است, اين است كه دو نوع صهيونيسم داريم؛ يك نوع اسراييلي و نوع ديگر، صهيونيست‌‏هاي تابع كشورهاي ديگر.
وي افزود: به عبارت ديگر، سرمايه‌‏گذاري يهوديان تابع كشورهاي غير اسراييل، در شركت‌‏هاي تجاري و صنعتي به دو صورت است ؛ يكي اتباع اسرائيل و ديگري صهيونيست‌‏هاي تابع ساير كشورها زيرا يهوديان كه توانسته‌‏اند قدرت اقتصادي را در جهان در دست بگيرند, در اغلب شركت‌‏هاي جهان حضور دارند.
اين كارشناس گفت: عمده اين يهوديان به نفع اسراييل عمل مي‌‏كنند؛ ولي بايد بين اين گروه‌‏ها نوعي تفاوت قايل شد و بايد تحقيق كرد كه اسرائيل در شركت‌‏هاي "تاو" و "ترك‌‏سل" سهام دارد و يا يهوديان تركيه يا غيرتركيه در آن سهام‌‏دار هستند.
قديري‌‏ابيانه تصريح كرد: حتي اگر يهوديان تركيه در اين دو شركت سهام نداشته باشند, اينكه آيا مي‌‏توانند در آينده در اين دو شركت سهام‌‏دار شوند,يا خير بايد بررسي شود.
وي ادامه داد: اتفاقي كه براي ايران در قبال شركت كره‌‏اي "دوو" رخ داد اين بود كه آمريكا سهام آن را خريد و ايران را تحريم كرد, حال، اين سؤال مطرح است كه آيا آمريكايي‌‏ها و صهيونيست‌‏ها اعم از تبعه اسرائيل و غير اسرائيل خواهند توانست در آينده سهام اين شركت‌‏ها را بخرند و سياست‌‏هاي خودشان را اعمال كنند يا خير.
اين كارشناس مديريت استراتژيك گفت: دو موضوع واگذاري مخابرات و فرودگاه يعني دو نقطه حساس كشور به بيگانگان جاي بسي سؤال دارد.
وي افزود : مقامات مخابرات اعلام كرده‌‏اند كه دولت از محل واگذاري اين امور، چندين ميليارد دلار كسب درآمد خواهد كرد ؛‌‏ اما عنوان نكرده‌‏اند كه شركت ترك‌‏سل، چند ميليارد دلاركسب سود خواهد كرد.
قديري‌‏ابيانه اضافه كرد: متأسفانه دولت در انجام قراردادهاي خارجي با اين حد از اهميت، نظر ساير نهادها را لحاظ نكرده و عدم شفافيت دراين ارتباط و عدم پاسخ‌‏گويي به مجلس و مطبوعات در اين رابطه، مجلس را به اين وادي كشانده كه چنين محدوديتي را براي دولت قرار دهد.

/ 0 نظر / 27 بازدید